ADAÇAYI BİTKİSİNDE İLK HASAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ
    Düzce Üniversitesinin Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında düzenlenen ilk "Hasat Şenliği" İlçemiz Gölyaka’nın Hacıyakup Köyünde düzenlenen açılışla gerçekleştirildi.

     İlimiz genelinde bulunan aromatik bitkilerin daha da yaygınlaştırılması amacıyla ilk hasadın yapıldığı programa, İlçemiz Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Adem KELEŞ, Gölyaka Belediye Başkanı Bekir AKBULUT, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar DEMİRCAN ÇAKAR, İGM. Başkanı Ayfer YILMAZ, Gölyaka İGM Üyeleri Necmi KAP ve Mümtaz GENÇ, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay ŞAHİN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan GENÇ ve Prof. Dr. İdris ŞAHİN, DÜ. Çevre ve Sağlık Teknolojileri Koor. Prof. Dr. Halil İbrahim UĞRAŞ, DÜ. Öğretim Üyeleri, İl ve İlçe Resmi Kurum Müdürleri, Muhtarlar, Düzce Basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

    Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Halil İbrahim UĞRAŞ, ihtisaslaşma çalışmalarında çevre alanında tarımsal atıkların endüstriye geri kazanımı, sağlık alanında ise sağlık turizmi çatısı altında geleneksel ve tamamlayıcı tıbbi stratejik alan olarak belirlediklerini ve çalışmaları tabandan tavana yaymak istediklerine vurgulayarak, köylerde tıbbi bitki üretimi, arıcılık ve tıbbi mantar yetiştiriciliği şeklinde 3’lü bir model önerdiklerini ifade etti. 

   Prof. Dr. Halil İbrahim UĞRAŞ Gönüllü köylülerle tıbbi bitki üretimi için sözleşmeler imzaladıklarını, adaçayı hasadıyla ilk hasadın gururunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi. Fındık zürufunu değerlendirerek istiridye mantarı üretmeye başladıklarını söyleyen Prof. Dr. UĞRAŞ, 61 çeşit tamamlayıcı tıp bitkisi üretimi için çalışma yürüttüklerini ifade ederek çalışmalara destek olan herkese teşekkür etti.
    İlçemiz Kaymakamı ve Düzce Vali Yardımcısı Adem KELEŞ, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar DEMİRCAN ÇAKAR başta olmak üzere açılış programına katılan ve çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederek ilçemiz ve ilimiz açısından bu tür faydalı girişimlerin ve başarılarının devam etmesini diliyorum dedi. 04.09.2018